Oferta

Oszustwa inwestycyjne w tym giełdowe oraz kryptowalutowe


Nasza kancelaria adwokacka w Katowicach zajmuje się reprezentowaniem poszkodowanych w wyniku oszustw inwestycyjnych, w tym giełdowych oraz kryptowalutowych. Prowadzimy sprawy na terenie całej Polski, pomagając klientom odzyskać utracone środki oraz dochodzić swoich praw przed organami ścigania i sądami.


Coraz więcej osób pada ofiarą oszustw finansowych, internetowych oraz matrymonialnych. Oszuści wykorzystują nowe technologie i skomplikowane schematy wyłudzeń, co utrudnia wykrycie sprawców i odzyskanie środków. Nasza kancelaria podejmuje kompleksowe działania prawne, aby zwiększyć szanse na sukces w tego typu sprawach.

Współpraca z zewnętrznymi ekspertami ds. analizy finansowej i kryptograficznej (przygotowania śledztwa OSINT)

W celu skutecznej identyfikacji śladów finansowych i powiązań między sprawcami a transakcjami na giełdach oraz blockchainie, współpracujemy z zewnętrznymi podmiotami, które specjalizują się w:

  • analizie transakcji finansowych,
  • śledztwie OSINT (Open Source Intelligence),
  • analizie łańcucha bloków (blockchain forensic).

Dzięki tej współpracy jesteśmy w stanie dostarczyć organom ścigania i sądom rzetelne i obszerne raporty, zawierające dowody pozwalające na dalsze postępowanie przeciwko sprawcom.

Pomoc na każdym etapie postępowania

Nasza kancelaria zapewnia wsparcie prawne na wszystkich etapach dochodzenia roszczeń:

  • Zgłoszenie przestępstwa – przygotowujemy i składamy zawiadomienia do prokuratury oraz policji
  • Dostarczanie dowodów – wspieramy organy ścigania, przekazując raporty analityczne i dowodowerejestracja patentów i znaków towarowych – Katowice,
  • Reprezentacja przed sądem – reprezentujemy klientów na etapie postępowania karnego.
  • Odwołania i zażalenia – w przypadku umorzenia postępowania przygotowujemy środki odwoławcze, aby zwiększyć szanse na skuteczne dochodzenie sprawiedliwości

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa inwestycyjnego lub kryptowalutowego, nie zwlekaj – im szybciej podejmiesz działania, tym większa szansa na odzyskanie środków. Skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką w Katowicach, aby umówić się na konsultację i omówić najlepszą strategię działania.

Oszustwa inwestycyjne, giełdowe, kryptowalutowe

Oszuści chętnie opracowują schematy działania, wykorzystując typową dla większości osób chęć pomnożenia oszczędności. Chętnie korzystają przy tym z nowych technologii i rozwiązań cyfrowych, które z jednej strony rzeczywiście mogą przynieść duży zysk, ale potrafią być przy tym bardzo ryzykowne, a z drugiej – są trudne do uchwycenia w istniejących ramach prawnych. Oszuści wiedzą, że udowodnienie przestępczego charakteru działalności może być trudne, wręcz niewykonalne, wobec czego nie boją się konsekwencji prawnych.

Oszustwa inwestycyjne (oszustwa giełdowe)

Oszustwa inwestycyjne to próba wyłudzenia pieniędzy poprzez zachęcanie do inwestowania w ryzykowne produkty finansowe – a często w produkty nieistniejące. Przestępcy używają socjotechniki, aby nakłonić swoje ofiary do inwestowania w kryptowaluty lub inne aktywa. Wykorzystują do tego np. fałszywe serwisy internetowe, które rzekomo usprawniają proces inwestowania, mające na celu przekonanie ofiary do zainwestowania w potencjalnie nierentowny produkt lub usługę. Aby zwiększyć atrakcyjność oferty, oszuści składają niemożliwe do zrealizowania obietnice, takie jak wysokie zyski i szybkie zwroty z inwestycji.

Oszustwa na kryptowaluty – zatrważające statystyki

Kryptowaluty oferują szybki, nowoczesny i bezpieczny sposób inwestowania i przesyłania wartości. Zyskały ogromną popularność na całym świecie, ale przy okazji rozwój tego rynku przyciągnął również oszustów, którzy szukają nieuczciwych metod wzbogacenia się.

Oszustwa kryptowalutowe na całym świecie sięgnęły w 2024 r. co najmniej 9,9 mld dolarów, co było rekordową sumą - wynika z raportu firmy Chainalysis. Coraz większym zagrożeniem staje się tzw. świniobicie, czyli nowoczesne oszustwo łączące manipulację emocjonalną z inwestycyjnym przekrętem. Oszuści kontaktują się z ofiarą i zabiegają o jej zainteresowanie, budując jednocześnie swoją wiarygodność. Gdy uda się zdobyć zaufanie ofiary, oszuści zachęcają ją do wpłacenia pieniędzy na wskazane konto, by zainicjować szczególnie okazyjną inwestycję. Oszuści służą pomocą na każdym kroku – instruują, jakie programy zainstalować na komputerze, w jaki sposób przelać pieniądze. Gdy osiągną cel, wycofują się: dezaktywują numer telefonu, nie odpowiadają na maile.

Oszuści coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję, aby automatyzować swoje przekręty i obniżać koszty działania. Dzięki temu rośnie skala ich działań, a także coraz trudniej ich ująć.

Do popularnych oszustw kryptowalutowych należą:

  • złośliwe oprogramowanie i wirusy ukryte w fałszywych portfelach,
  • wyłudzanie kluczy kryptowalut,
  • piramidy kryptowalutowe,
  • phishing,
  • oszustwa na fałszywe ICO.

Polacy mają świadomość zagrożenia związanego z oszustwami na platformach inwestycyjnych. Z przeprowadzonego w 2024 roku badania UCE Reasearch i ARI10 wynika, że informacje o oszustwach na rynku kryptowalut częściej dotarły do mężczyzn (46,2 proc.) niż kobiet (30,8 proc.). Dominują wśród nich osoby w wieku 18-24 lat. Analitycy badający te wyniki wysunęli hipotezę, że jedną z przyczyn większej znajomości zagadnienia oszustw na kryptowalutach może być to, że mężczyźni częściej podejmują ryzyko niż kobiety. Z kolei młodsze osoby są bardziej otwarte na nowe technologie, a im większe oszczędności, tym częściej ludzie poszukują sposobów na ich pomnożenie.

Oszustwa internetowe. Ofiary nie dostrzegają ryzyka

Ogólna świadomość to jedno, ale niepokoi, że Polacy często sami inicjują oszustwa na platformach inwestycyjnych. Zainteresowani reklamami w mediach społecznościowych, które prezentują produkty finansowe gwarantujące wysoki zwrot z inwestycji, nawiązują kontakt z oszustami. Tymczasem jedynymi produktami finansowymi, które dają gwarancję zwrotu wniesionego kapitału, są lokaty i obligacje skarbowe. Wszystkie bardziej agresywne produkty wiążą się z ryzykiem.

Przekonani przez oszustów klienci wpłacają pieniądze na fałszywe platformy inwestycyjne. Inwencja oszustów nie kończy się jednak na przekonaniu do dobrowolnego wpłacenia na konto. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, że oszuści stosują również dodatkowe warianty schematu, informując inwestora, że aby otrzymał on zwrot środków z inwestycji, musi zapłacić podatek dochodowy. Gdy taki inwestor nie posiada już własnych środków na dokonanie tej opłaty, oszuści oferują mu pomoc w zaciągnięciu kredytu. Składając w imieniu inwestora internetowy wniosek o kredyt, oszuści proszą go o podanie kodów autoryzujących SMS oraz informują, że może skontaktować się z nim pracownik banku w celu potwierdzenia zobowiązań.  

Prawnik kryptowaluty

Wariantów popełnienia oszustw za pomocą kryptowalut, piramidy finansowej i innych oszustw internetowych i oszustw inwestycyjnych jest bardzo wiele. Wysokość strat zależy od tego, na ile ofiara była podatna na manipulacje i w jakim stopniu wykonywała polecenia oszustów, a także od pomysłowości samych oszustów - to są osoby, które świetnie manipulują innymi. Widząc, że ofiara niczego nie podejrzewa, rozwijają swój proceder o kolejne moduły działania.

Osoba, która zorientowała się, że padła ofiarą oszustw giełdowych, w pierwszej kolejności natychmiast powinna zaprzestać wykonywania poleceń oszustów. Następnie powinna niezwłocznie skontaktować się z prawnikiem, który pomoże podjąć najważniejsze kroki dotyczące zgłoszenia sytuacji organom ścigania.

Znający specyfikę styku nowoczesnych technologii i finansów prawnicy pomagają Klientom w odzyskaniu pieniędzy utraconych przez oszustwa inwestycyjne. Prawnicy Kancelarii Sandberg mają duże doświadczenie w reprezentowaniu Klientów poszkodowanych przez

  • oszustwa internetowe,
  • piramidy finansowe,
  • oszustwa giełdowe,
  • oszustwa na kryptowaluty,
  • oszustwa na platformach inwestycyjnych.

Podejmujemy działania na rzecz ofiar fikcyjnych giełd kryptowalut oraz  Klientów, których dane osobowe zostały wykradzione lub wykorzystane do przestępczego procederu.