Jeśli zastanawiasz się czy dana aplikacja będzie dla Ciebie odpowiednia najczęściej producenci proponują okres próbny np. przez 30 dni możesz korzystać ze wszystkich możliwości aplikacji i jeśli nie spełni ona Twoich oczekiwań – zrezygnujesz z płatnej subskrypcji zanim zostaną naliczone pierwsze należności. Podobnie jest z działalnością nierejestrowaną, z tym jednak wyjątkiem, że opłaty zaczynają się, kiedy Twój biznes nabiera rumieńców i zaczynasz zarabiać pieniądze, może jeszcze nie na tyle wysokie, aby odczuwać z tego powodu satysfakcje, ale na tyle wysokie, aby ustawodawca stwierdził, że koniec z okresem próbnym – pora zainstalować pełną wersję przedsiębiorczości.
Przechodząc do kwestii praktycznych granicą między możliwością prowadzenia działalności bez formalnego jej rejestrowana, a wymogiem rejestracji w CEiDG jest określona kwota zarobków miesięcznych brutto. Nie można wskazać konkretnej kwoty bowiem ta może zmieniać się za każdym razem kiedy zmienia się wynagrodzenie minimalne jednak algorytm jej wyliczenia jest prosty i wynika z art. 5 § 1 ustawy Prawo Przedsiębiorców i mówi, że „Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% (przyp. red. a od 1 lipca 2023 roku 75%) kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ( tekst ustawy ), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.”
Przychód to nie dochód i tu już zaczynają się schody, bowiem nawet wielu przedsiębiorców potrafi te dwa pojęcia ze sobą pomylić lub co jeszcze gorsze stosować zamiennie. Nie trzeba trudzić się i wymyślać własnej definicji, bowiem najłatwiej jest skorzystać z definicji przychodu, który podany jest w ustawie o podatku od osób fizycznych, w art. 14 ust. 1 tj. Za przychód z działalności, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Skoro wiemy już czym jest przychód, to wiemy też jaka jest dokładnie kwota, do której możemy prowadzić nierejestrowaną działalność, mianowicie od 1 lipca 2023 roku jest to kwota 2.700,00 zł.
Wodze fantazji ograniczają również inne regulacje, nie tylko art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców. Należy pamiętać, że nie można wykonywać działalności, która wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej. Piwa nie sprzedaż, Uberem nie pojeździsz i detektywem nie zostaniesz na działalności nierejestrowanej.
Co w przypadku, gdyby próg ustalony dla tego typu działalności został przekroczony? Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczył w danym miesiącu opisaną wcześniej wysokość, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości. W takim wypadku, osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i ma na to 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości.
Działalność nierejestrowana przeznaczona jest dla osób fizycznych, chociaż wydaje się to truizmem warto o tym wspomnieć zanim ktoś (były takie przypadki!) z Was postanowi połączyć wszystko co najlepsze w spółce akcyjnej z nierejestrowanym El Dorado.
Działalności nierejestrowanej nie może prowadzić osoba, która w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
ZUSu płacić nie trzeba, ale co z podatkami? Nie ma przepisów wprost wyłączających prowadzących działalność nierejestrowaną spod reżimu płacenia podatków.
W zeznaniu podatkowym możesz odliczyć koszty związane z twoją działalnością – muszą one być ściśle i bezpośrednio związane z wyrobem, usługą jak np. materiał oraz muszą być udokumentowane – nie wyrzucaj faktur ani paragonów. Dochody uzyskane z działalności nierejestrowanej rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36 w rubryce „działalność nierejestrowana” według zasad ogólnych – skali podatkowej.
Dokumentacja, którą należy prowadzić
Pamiętajcie, że musicie prowadzić ewidencję sprzedaży. Taka ewidencja powinna być prowadzona za każdy dzień i uzupełniona przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Nie istnieją żadne rygorystyczne warunki formalne jakie taka ewidencja powinna spełniać, jednak należy przyjąć, że powinna przede wszystkim wykazać czy limity ustalone dla tego typu działalności zostały czy nie zostały osiągnięte. Tym samym sugeruję wprowadzenie do niego listy porządkowej, datę sprzedaży, dane nabywcy, wartość sprzedaży oraz wartość sprzedaży narastająco.
Pamiętaj, że nie musisz wystawiać faktury VAT, ale możesz to zrobić. Faktura może być znacznie bardziej uproszczona od zwykłej faktury VAT i wystarczające są takie elementy jak: data wystawienia i numer kolejny, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towaru lub usługi wraz z adresami, nazwa (rodzaj) towaru lub usługi, jednostka miary i ilość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, cena jednostkowa towaru lub usługi, kwota należności ogółem.
W zakresie odpowiedzialności za długi działalności nierejestrowanej kształtuje się ona tak jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Osoba fizyczna odpowiada całym swoim majątkiem – nie ma znaczenia czy jego składniki związane były z prowadzeniem działalności czy też nie.