Weksel najczęściej jest elementem zabezpieczającym płatność. Jest to odrębny od umowy dokument, który musi posiadać określone ustawą Prawo Wekslowe elementy. Są to:
1) nazwę "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;
2) przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
3) oznaczenie terminu płatności;
4) oznaczenie miejsca płatności;
5) nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
6) oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla;
7) podpis wystawcy weksla.
Ponadto należy pamiętać, że nie będzie uważany za weksel własny dokument, któremu brak jednej z cech, wskazanych powyżej, wyjąwszy przypadki, określone w dalszej części niniejszego akapitu. Weksel własny bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem. W braku osobnego oznaczenia, miejsce wystawienia wekslu uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania wystawcy. Weksel własny, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podaniem obok nazwiska wystawcy.
Nic nie stoi na przeszkodzie, przepisy na to zezwalają, aby wystawiony został weksel in blanco. Oznacza to, że weksel opatrzony jest jedynie podpisem wystawcy, natomiast wszelkie inne dane mogą zostać wpisane przez wierzyciela. Sytuacja ta ma miejsce, kiedy nie jest znana wysokość roszczenia lub, a czasem i jednocześnie, gdy do należności głównej wierzyciel ma prawo dopisać skapitalizowaną kwotę odsetek lub inne dodatkowe koszty. Należy razem z wekslem in blanco podpisać deklarację wekslową, która to będzie swoistą instrukcją w jaki sposób, na jaką wysokość wypisać weksel.
Prawo wekslowe wskazuje wprost elementy weksla, a także konsekwencje poszczególnych braków w dokumencie. Z doświadczenia polecamy wypełniać weksel na wzorach dostępnych w Internecie bardziej, niż konstruowanie swojego własnego egzemplarza. Prawo wekslowe jest także na tyle skomplikowaną materią, że polecam skorzystanie z pomocy profesjonalisty, w adwokat Katowice zawsze chętnie przeprowadzimy naszych klientów przez meandry zabezpieczenia umowy nie tylko w formie weksla.
Na wekslu podpisuje się wystawca, czyli najczęściej dłużnik. Oczywiście nie ma przeszkód dla sytuacji, w której to jakaś osoba trzecia była wystawcą weksla, który to zabezpieczy czyjąś należność. Przy podpisywaniu weksla w imieniu jakiegoś podmiotu należy dokonać analizy sposobu jego reprezentacji. Przykładowo, jeśli za spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością podpisuje się członek zarządu to podpis ten należy opatrzyć pieczątką spółki, która jest reprezentowana, aby uniknąć wątpliwości czy weksel ten został wystawiony przez spółkę czy przez osobę fizyczną, która pełni funkcję członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Odpowiedź na te pytanie należy rozbić na dwa etapy: materialny i proceduralny. Materialny, czyli dotyczący samej umowy i wpływu weksla na jej zabezpieczenie. W tym wypadku, posiadając dodatkowe zabezpieczenie jakim jest weksel pomijamy praktycznie spór dotyczący wysokości roszczenia bowiem ta została już przyznana przez dłużnika bądź wynika z aktualnego systemu rozliczeń między stronami i na taką wartość został uzupełniony weksel in blanco. Proceduralny wymiar przejawia się tym, że posiadając weksel jako zabezpieczenie umowy wpis sądowy to jedynie ¼ wpisu jaki wierzyciel musiałby uiścić nie posiadając weksla, a ponadto nakaz zapłaty, jaki zostanie w sprawie wydany będzie nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowym. Oznacza to, że nawet jako nieprawomocny – będzie on stanowił podstawę do wszczęcia postępowania zabezpieczającego, w którym to komornik będzie mógł zająć dłużnikowi całość należności nawet jeśli ten złoży od nakazu zapłaty zarzuty, a ponadto sam fakt złożenia przez dłużnika zarzutów jest obarczony obowiązkiem uiszczenia opłaty co jest proceduralną rzadkością, bowiem większość opłat zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego leży po stronie inicjującej spór.