Dostęp do drogi publicznej to bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Oznacza to, że działka, którą chcemy nabyć na bezpośredni dostęp do drogi, z której możemy zjechać wprost do naszej nieruchomości lub dostęp ten jest pośredni np. przez inną nieruchomość.
Dostęp do drogi publicznej badany jest na etapie poprzedzającym udzielenie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia budowy przez inwestora. W związku z tym, przy każdych rozmowach dotyczących nieruchomości należy dokonać analizy nie tylko księgi wieczystej, ale podczas osobistej wizji nieruchomości upewnić się, że działka posiada dostęp do drogi publicznej.
Zanim przejdziemy do analizy kroków jakie należy podjąć, jeśli działka nie posiada dostępu do drogi publicznej, należy wskazać, że brak dostępu do drogi może stanowić wadę nieruchomości. Jeśli natomiast wiedzieliśmy i akceptowaliśmy fakt braku dostępu do drogi należy w pierwszej kolejności zastanowić się w jaki sposób najszybciej i najprościej przeprowadzić ewentualny dojazd do drogi. Najczęściej pierwszym krokiem jest rozmowa z sąsiadami, którzy mogą, ale nie muszą, zgodzić się na służebność drogi koniecznej. Najczęściej w drodze rokowań i negocjacji da się ustalić warunki zadowalające obydwie strony w związku z czym pozostaje wizyta u notariusza i nasza działka spełnia już jedno z podstawowych kryteriów dla działki budowlanej. Problem pojawia się w przypadku, gdyby żaden z sąsiadów nie chciał wspomóc nas swoim kawałkiem gruntu, ma przecież takie prawo. Z pomocą w tym wypadku przychodzi nam kodeks cywilny, który wskazuje, że jeżeli nasza nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, możemy żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej. Przeprowadzenie takiej drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb naszej nieruchomości oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.
Warto zatem przed nabyciem nieruchomości skonsultować się ze specjalistą kancelaria adwokacka Katowice dzięki czemu naszej uwadze nie umknie żaden szczegół.