Fundacja rodzinna – część IFundacja rodzinna – część IFundacja rodzinna – część IFundacja rodzinna – część I
  • Home
  • Oferta
    • Obsługa prawna firm
    • Sprawy cywilne i gospodarcze
    • Obsługa spółek
    • Prawo rodzinne
      • Rozwód
    • Odszkodowania
    • Prawo medyczne i branża beauty
    • Mediacje
    • Prawo własności intelektualnej
    • Oszustwa inwestycyjne
    • Zarządzanie nieruchomościami
  • Partnerzy
  • FAQ
  • Blog
  • Kontakt
✕
Intercyza a spadek, rozdzielność majątkowa a spadek, rozdzielność a dziedziczenie
Intercyza a spadek – czy rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie 
6 października 2023
Najemca nie płaci czynszu, co można zrobić w takiej sytuacji
Najemca nie płaci czynszu – co może zrobić właściciel nieruchomości
12 października 2023
Published by e.sandberg@kancelaria-sandberg.pl on 9 października 2023
Categories
  • Biznes, prawo spółek, prawo gospodarcze
  • Działalność gospodarcza
Tags
  • biznes
  • działalność gospodarcza
  • formy prowadzenia działalności
Fundacja rodzinna - czym jest, kto może być fundatorem, a kto beneficjentem

Fundacja rodzinna

Blog

Czym jest fundacja rodzinna i kto może z niej skorzystać?


Fundacja rodzinna – część I

Fundacja rodzinna jest niczym innym jak rozwiązaniem dla przedsiębiorców perspektywicznie myślących o rozwoju swoich firm przez kolejne pokolenia. Uregulowanie kwestii sukcesji przedsiębiorstw za pośrednictwem nowej instytucji jaką jest fundacja rodzinna stanowi uzupełnienie istniejących już rozwiązań związanych z dziedziczeniem. Niewątpliwą inspiracją dla polskiego ustawodawcy stanowiły podobne instytucje funkcjonujące już od lat w europejskich krajach.


Czym jest fundacja rodzinna?

Głównym założeniem przyświecającym ustawodawcy jest umożliwienie utrzymania, ochrony, dalszego pomnażania już istniejącego majątku firmy i umożliwienie korzystania z niego przez wskazane osoby przez kolejne pokolenia. Co istotne, członkowie rodziny nie mają obowiązku osobistego prowadzenia firmy, są jednak uprawnieni do korzystania z wypracowanych zysków.

Fundacja rodzinna z prawnego punktu widzenia stanowi osobę prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na ich rzecz. Swoją osobowość prawną fundacja rodzinna otrzymuje niew momencie jej ustanowienia a dopiero wtedy, gdy zostanie wpisana do rejestru fundacji rodzinnych do tego czasu, w obrocie prawnym będzie funkcjonować jako fundacja rodzinna w organizacji.

W jaki sposób może powstać fundacja rodzinna?

Zasadniczo istnieją dwa sposoby powołania do życia fundacji rodzinnej. Pierwszy z nich to złożenie oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim. Drugi ze sposobów obejmuje złożenie tożsamego oświadczenia w testamencie sporządzonym przez fundatora. Zarówno akt założycielski jak i testament muszą zostać sporządzone w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Z chwilą sporządzenia aktu założycielskiego lub ogłoszenia testamentu powstaje fundacja rodzinna w organizacji, o której kilka słów poniżej.

Kolejnym wymaganym dla utworzenia fundacji rodzinnej krokiem jest ustalenie statutu przez fundatora. Statut sporządzany jest w formie aktu notarialnego i zgodnie z art. 26 u.f.r. (ustawa) określa:

1) nazwę fundacji rodzinnej;

2) siedzibę fundacji rodzinnej;

3) szczegółowy cel fundacji rodzinnej;

4) beneficjenta lub sposób jego określenia i zakres przysługujących beneficjentowi uprawnień;

5) zasady prowadzenia listy beneficjentów;

6) zasady, w tym szczegółowy tryb, zrzeczenia się uprawnień przez beneficjenta;

7) czas trwania fundacji rodzinnej, jeżeli jest oznaczony;

8) wartość funduszu założycielskiego;

9) zasady powoływania i odwoływania oraz uprawnienia i obowiązki członków organów fundacji rodzinnej, a także zasady reprezentacji fundacji rodzinnej przez zarząd albo przez inne organy fundacji rodzinnej w przypadkach wskazanych w ustawie;

10) podmiot uprawniony do zatwierdzenia czynności zarządu fundacji rodzinnej
w organizacji;

11) co najmniej jednego beneficjenta uprawnionego do uczestnictwa w zgromadzeniu beneficjentów;

12) zasady zmiany statutu;

13) przeznaczenie mienia fundacji rodzinnej po jej rozwiązaniu, w tym określenie beneficjenta uprawnionego do mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.

Jakiekolwiek zmiany statutu stają się skuteczne z chwilą ich wpisu do rejestru fundacji rodzinnych.

W trzecim kroku należy pisemnie, sporządzić spis mienia. Pierwotnie fundator sporządza spis mienia wnoszonego do fundacji rodzinnej na pokrycie funduszu założycielskiego
a w późniejszym czasie funkcjonowania fundacji rodzinnej zarząd aktualizuje spis mienia
i odpowiada za jego aktualność.

Spis mienia zawiera spis praw majątkowych wniesionych przez fundatora albo osoby inne niż fundator do fundacji rodzinnej:

  • Ze wskazaniem osoby wnoszącej mienie,
  • Z określeniem rodzaju i wartości każdego z wniesionych składników mienia,
    w wysokości określonej według stanu i cen z chwili ich wniesienia oraz ich wartości podatkowej.

Dla celów podatkowych określa się proporcję wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez każdego z fundatorów lub przez fundację rodzinną.

Czwartym krokiem jest ustanowienie organów fundacji rodzinnej wymaganych przez ustawę bądź statut. Organami tymi są, zarząd, rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów.

Przedostatni krok stanowi wniesienie funduszu założycielskiego poprzez wniesienie mienia przez fundatora o wartości określonej w statucie, nie niższej jednak niż 100 000 zł . W tym miejscu mamy do czynienia z dwoma wariantami zależnie od tego w jaki sposób została powołana do życia fundacja rodzinna. W przypadku fundacji rodzinnej ustanowionej w akcie założycielskim wniesienie funduszu założycielskiego musi mieć miejsce przed wpisaniem do rejestru fundacji rodzinnych. Z kolei, gdy fundacja rodzinna ustanowiona została w testamencie termin na wniesienie funduszu założycielskiego wynosi dwa lata od dnia wpisania fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych.

Zwieńczeniem procesu powstawania fundacji rodzinnej jest wpis do rejestru fundacji rodzinnych - zagadnienie to zostanie omówione w dalszej części niniejszego wpisu.

O fundatorze słów kilka - kim jest fundator?

Fundatorem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Fundatorów może być kilku, gdy fundacja rodzinna jest ustanawiania w formie aktu założycielskiego. Natomiast w sytuacji, gdy fundacja rodzinna ustanawiana jest w testamencie - może mieć wyłącznie jednego fundatora.

Zasadniczo, w sytuacji gdy fundacja rodzinna ma więcej niż jednego fundatora, wykonują oni wspólnie przysługujące im prawa i obowiązki.

Głównym uprawnieniem fundatora jest możliwość kierowania do organów fundacji rodzinnej uwag, opinii czy zaleceń dotyczących jej działalności.

Co istotne, fundator nie odpowiada za zobowiązania fundacji rodzinnej.

rodzinna fundacja, rodzinny biznes, rodzinna działalność
Kim jest beneficjent fundacji rodzinnej i jakie uprawnienia mu przysługują?

Najogólniej rzecz ujmując, beneficjentem fundacji rodzinnej jest osoba umieszczona na liście beneficjentówsporządzonej na podstawie osób wskazanych w statucie jako beneficjentów.

Zgodnie z dyspozycją art. 30 u.f.r. beneficjentem może być:

  • osoba fizyczna (nawet fundator),
  • organizacja pozarządowa.

Powyższe podmioty zgodnie ze statutem mogą otrzymać świadczenie od fundacji rodzinnej lub mienie w związku z jej rozwiązaniem. Beneficjent nie może zbyć przysługujących mu praw
i obowiązków, może on jednak zrzec się przysługujących mu uprawnień poprzez oświadczenie w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym i jest to równoznaczne ze zrzeczeniem się swojego statusu beneficjenta.

Beneficjent jest uprawniony do kierowania do organów fundacji rodzinnej uwag, opinii oraz zaleceń dotyczących jej działalności. Ponadto ma prawo do uzyskania informacji o działalności fundacji rodzinnej.

Na drugą część wpisu dotyczącą fundacji rodzinnej zapraszamy w przyszły poniedziałek

 

Autor: Anna Królikowska

PRAWNIK

a.krolikowska@kancelaria-sandberg.pl

Share
10
e.sandberg@kancelaria-sandberg.pl
e.sandberg@kancelaria-sandberg.pl
Dane kontaktowe

tel.: 32 138 28 68
tel.: kom.: 604 766 371
e-mail: biuro@kancelaria-sandberg.pl

Elżbieta Sandberg

Adwokat
e.sandberg@kancelaria-sandberg.pl

Nasz adres

Carbon Office
ul. Węglowa 9, II piętro
40-106 Katowice

Copyright © 2024 Kancelaria Adwokacka Sandberg | Polityka prywatności