Zastrzeżenia logo można dokonać zarówno na płaszczyźnie krajowej, regionalnej jak
i międzynarodowej. W zależności od tego należy zwrócić się do odpowiednich instytucji, w Polsce będzie to Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, w Unii Europejskiej tzw. EUIPO, czyli Urząd Unii Europejskiej ds. Własności intelektualnej a na poziomie międzynarodowym jest to WIPO, czyli Światowa Organizacja Własności Intelektualnej.
Pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu zapewnienia ochrony prawnej logo jest zbadanie dostępności, innymi słowy weryfikacja, czy wybrane/ stworzone przez nas logo nie jest już wykorzystywane czy też zarejestrowane przez inne podmioty. Ten krok jest niezbędny dla skutecznego zastrzeżenia logo bez względu na płaszczyznę ochrony.
Gdy upewnimy się, że pożądane przez nas logo nie jest wykorzystywane, powinniśmy zgromadzić niezbędną dokumentację do podania, na którą składa się m.in. podanie, określenie znaku towarowego, dowód pierwszeństwa. Istotnym elementem podania o udzielenie prawa ochronnego jest wykaz towarów/ usług sporządzony według Międzynarodowej klasyfikacji towarów i usług, czyli klasyfikacji nicejskiej. Ostatnim krokiem dla możliwości złożenia podania jest uiszczenie stosownej opłaty zgodnie z tabelami opłat znajdujących się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 września 2016 r.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej po sprawdzeniu kwestii formalnych oraz wyjaśnieniu braków, sprawdza czy zgłoszony znak towarowy posiada tak zwaną zdolność rejestracyjną, innymi słowy, czy urząd bada, czy nie występują bezwzględne przeszkody udzielenia prawa ochronnego. Jeśli nie występują przeszkody w rejestracji, Urząd opublikuje w swoim biuletynie ogłoszenie znaku towarowego.
W ciągu 3 miesięcy od daty ogłoszenia w Biuletynie osoby trzecie będą mogły wnieść sprzeciw względem zgłoszenia znaku towarowego. Przesłanką do wniesienia sprzeciwu może być powołanie się na wcześniejsze prawa, które mogą być naruszone przez rejestrację zgłoszonego znaku. W przypadku oddalenia sprzeciwu, zgłoszony znak zostanie zarejestrowany.
Bezwzględne przesłanki odmowy są to określone w art. 1291 ustawy prawo własności przemysłowej przesłanki niedopuszczalności udzielenia prawa ochronnego na oznaczenie.
Do bezwzględnych przesłanek odmowy zaliczamy m.in. sprzeczność z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami, zawieranie symboli Rzeczypospolitej Polskiej, znaku sił zbrojnych, możliwość wprowadzenie w błąd odbiorców.
Prawo ochronne trwa 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym i może ono zostać przedłużone w drodze decyzji na wniosek uprawnionego.
Co można stracić nie rejestrując logo jako znaku towarowego?