Po drugie dlatego, że jeśli termin przedawnienia minie następuje trwała przeszkoda w dochodzeniu roszczenia przez wierzyciela, innymi słowy – dochodzenie roszczenia jest niemożliwe. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach sądy badają termin przedawnienia z urzędu, a oznacza to, że wierzyciel nie może liczyć na fakt, że dłużnik przeoczy lub nie zauważy faktu przedawnienia. Remedium dla upływającego czasu, który gra jedynie na korzyść dłużnika jest przerwanie biegu przedawnienia. Przerwanie biegu przedawnienia to zdarzenie, które powoduje, że dotychczasowy czas, jaki upłynął od rozpoczęcia biegu przedawnienia, nie jest brany pod uwagę. Skutkiem przerwania jest rozpoczęcie biegu przedawnienia na nowo.
Przykład: Andrzej sprzedał Pawłowi samochód, jednak ten posiadał wady za które Andrzej zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego odpowiadał. Paweł zwrócił się do Andrzeja po 5 miesiącach z roszczeniem wynikającym z przepisów o rękojmi, jednak Andrzej uknuł plan, zgodnie z którym, będzie Pawła zwodził tak długo, aż upłynie termin umożliwiający dochodzenie roszczenia z tytułu rękojmi. Paweł jednak, znając dobrze Andrzeja i czytając na bieżąco blog Kancelaria Adwokacka Sandberg Adwokat Katowice uznał, że nie będzie ryzykował przedawnienia i przerwał jego bieg (na jeden ze sposób, o których w dalszej części artykułu). Tym samym, od tego zdarzenia bieg przedawnienia zaczął biec na nowo.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia przerywa bieg przedawnienia. Czynność ta musi dotyczyć konkretnego roszczenia i zmierzać bezpośrednio do jego dochodzenia lub zabezpieczenia. Przykładem jest wytoczenie powództwa. Aby jednak maksymalnie rozszerzyć listę okoliczności, w których bieg przedawnienia ulega przerwaniu należy również wskazać:
Drugim przypadkiem kodeksowego przerwania biegu przedawnienia jest uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Uznanie musi być złożone w sposób wyraźny i dotrzeć do wiadomości wierzyciela. Przepis nie wyznacza zakresu pojęcia uznania roszczenia. Jego rozumienie ukształtowało się w doktrynie i orzecznictwie. Za dominujące należy uznać zapatrywanie, że uznanie w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 2 obejmuje uznanie właściwe, będące w istocie umową – najczęściej stanowiącą element ugody, czy to sądowej, czy to pozasądowej (art. 917) – oraz uznanie niewłaściwe. Przerwanie biegu przedawnienia poprzez uznanie właściwe w praktyce nie budzi większych sporów interpretacyjnych. Problemy natomiast rodzi ocena, czy in casu mamy do czynienia z uznaniem niewłaściwym, którego skutkiem także było przerwanie biegu przedawnienia.