Co jednak w sytuacji, w której uzyskany efekt jest daleki od oczekiwanego? Co jeśli osoba wykonująca makijaż permanentny nie posiada niezbędnych kwalifikacji? Co, gdy nie zostaniesz poinformowana o przeciwskazaniach do wykonania makijażu permanentnego?
Na wstępie należy zaznaczyć, że zabieg wykonania makijażu permanentnego jest zabiegiem inwazyjnym i specyficznym. Prawidłowo wykonany zabieg powinien upiększać osobę, jednocześnie powinien on wyglądać możliwie najbardziej naturalnie. Pamiętać należy, że głównym celem makijażu permanentnego jest ukrycie ewentualnych mankamentów i podkreślenie atutów urody danej osoby.
Przede wszystkim, wtedy kiedy uzyskany efekt jest nienaturalny, przerysowany. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy linergistka wykona makijaż permanentny w oderwaniu od zaakceptowanego wcześniej projektu, został dobrany nieodpowiedni pigment (np. za jasny bądź za ciemny). Dodatkowo również w sytuacjach, w których wykonany jest nieprawidłowo: zbyt głęboko lub zbyt płytko, krzywo, niesymetrycznie. Wskazane powyżej okoliczności można zebrać w jedną szerszą kategorię i określić je jako „niewykonanie zabiegu zgodnie z aktualną wiedzą specjalistyczną w zakresie wykonywania tego typu zabiegów”.
Jednak należy pamiętać, że nie każda sytuacja, w której klientka nie jest zadowolona z wykonanego makijażu permanentnego będzie stanowiła wadliwie wykonany zabieg.
Mimo to, wadliwie wykonany makijaż permanentny może wpłynąć na życie codzienne, głównie z uwagi na miejsce, w którym jest on wykonywany, tj. twarz. Oszpecenie wskutek wykonania makijażu permanentnego w daleko idących skutkach, może doprowadzić nawet do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.
Zadośćuczynienie obejmuje głownie złagodzenie negatywnych doznań psychicznych i fizycznych powstałych w związku z błędnie wykonanym makijażem permanentnym.
Wśród cierpień psychicznych można wskazać obniżenie nastroju, obniżenie pewności siebie. Natomiast wśród cierpień fizycznych wyróżnić można chociażby ból fizyczny odczuwany w trakcie/ po zabiegu.
Określona w art. 444 kc odpowiedzialność odszkodowawcza zaktualizuje się w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia a naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Przekładając powyższe na grunt błędnie wykonanego makijażu permanentnego można wskazać, że poszkodowany może dochodzić zwrotu kosztów wadliwie wykonanego zabiegu oraz również zwrotu kosztów zabiegu naprawczych.
Roszczeniem odszkodowawczym może zostać objęte również koszt dojazdów na dodatkowe zabiegi naprawcze, koszt wizyt u lekarza, koszt wizyt u terapeuty itp. W takiej sytuacji niezwykle ważnym jest bieżące gromadzenie rachunków związanych z powyższym.
Podstawową kwestią jest wybór osoby, która może się pochwalić stosownymi certyfikatami z odbytych szkoleń i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do wykonania makijażu permanentnego odpowiednio się przygotować, tj. przede wszystkim odpowiednio przygotować skórę oraz zapoznać się z przeciwskazaniami. Będąc już w salonie kosmetycznym dopilnuj, aby linergistka wykonała szkic, do którego będziesz mogła zgłosić uwagi i zastrzeżenia. Wykonanie właściwego zabiegu powinno nastąpić dopiero po ostatecznej, wyrażonej wprost zgodzie na zaproponowane warunki.