Jeśli spadkodawca nie uwzględni w rozporządzeniach swoim majątkiem członków swojej najbliższej rodziny ani też skutecznie nie pozbawi ich prawa do dziedziczenia, wówczas zaktualizuje się uprawnienie po stronie tych osób o zapłatę roszczenia wobec pozostałych osób, które zostały przez spadkodawcę obdarowane bądź powołane do dziedziczenia po nim.
Zgodnie z przepisami uprawnionymi do zachowku są: zstępni, małżonek, rodzice spadkodawcy, którzy w sytuacji braku testamentu zostaliby powołani do spadku na podstawie ustawy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, roszczenie o zachowek nie przysługuje następującym osobom:
Gdy spadkodawca korzystając z prawa do swobodnego dysponowania swoim majątkiem pominął osobę lub osoby najbliższe i nie pozostawił jej równowartości należnego udziału spadkowego, powstaje możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu zachowku. Uprawniony z roszczeniem może wystąpić najpóźniej w piątym roku od dnia ogłoszenia testamentu.
Roszczenie o wypłatę zachowku przedawnia się w okresie pięciu lat od ogłoszenia testamentu.
W okresie pięciu lat od otwarcia spadku przedawniają się natomiast następujące roszczenia:
W sytuacji, w której osoby zobowiązane do wypłacenia zachowku na rzecz uprawnionego nie uczynią zadość temu obowiązkowi, uprawniony ma prawo dochodzić swoich roszczeń w drodze procesu cywilnego. Uprawniony powinien złożyć pozew o zapłatę, w którym jako stronę pozwaną wskazałby osobę bądź osoby, na których spoczywa obowiązek zapłaty roszczenia z tytułu zachowku.
Sądem właściwym miejscowo dla wytoczenia powództwa
w tym przedmiocie jest sąd ostatniego zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeśli takiego miejsca w Polsce nie da się ustalić to powództwo należy wytoczyć przed sąd miejsca,
w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
Bardzo często ustalenie prawa do zachowku, osób zobowiązanych do jego zapłaty czy też należnej uprawnionemu kwoty stanowi spore wyzwanie. Z tego względu, jeśli chciałbyś zweryfikować, czy w Twojej sytuacji możesz wystąpić z roszczeniem o zachowek, zalecamy kontakt oraz konsultację ze specjalistą w tym zakresie.