Zmiana przepisów: odrzucenie spadku w imieniu dziecka
13 listopada 2023Prosta spółka akcyjna: podstawowe informacje
20 listopada 2023
Odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku
Okres w roku, w którym temperatury spadają poniżej zera to czas, w którym nie tylko „Gwiazdy tańczą na lodzie”, ale taki występ może czekać każdego z nas. O ile nie skończy się upadkiem – nic się nie dzieje, jeśli natomiast skończy się na ziemi, może okazać się to zgubne w skutkach i odniesiemy kontuzję.
Zbliżający się okres przymrozków przynosi ze sobą, jak co roku, czas niebezpieczny dla naszych kości, stawów i ogólnie pojętego zdrowia łącznie z ciężkimi urazami głowy czy kręgosłupa. Jednym z głównych przyczyn są oblodzone chodniki, które spędzają sen z powiek pieszym, właścicielom oraz administratorom nieruchomości, a także odpowiednim służbom miejskim.
Za co należy się odszkodowanie?
Jak wyżej wskazaliśmy same oblodzone chodniki czy śliski chodnik nie stanowią podstawy do żądania odszkodowania. Dopiero upadek na oblodzonym chodniku może nieść za sobą roszczenie o odszkodowanie. Zasadą, o której należy pamiętać, jest to, że kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawy. Jako szkodę najczęściej rozumiemy uszkodzenie ciała, w tym zwichnięcia stawów, złamania kończyn, uszkodzenia głowy. Takie szkody mogą mieć nierzadko charakter trwałego uszczerbku na zdrowiu. W razie szkody na ciele czy innego rozstroju zdrowia, który był wynikiem upadku na oblodzonym chodniku osoba odpowiedzialna za utrzymanie porządku na chodniku winna zwrócić poszkodowanemu wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.
Kto odpowiada za chodnik?
Za chodnik odpowiada zawsze właściciel posesji. Zobowiązany jest on sam lub za pomocą wynajętych przez siebie specjalistów zapewnić bezpieczeństwo dla korzystających ze ścieżki. Pamiętajmy, że najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której za chodnik odpowiada gmina, zarząd osiedla lub spółdzielnia mieszkaniowa.
Jak zachować się po zdarzeniu?
Celem przygotowania się do walki o odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku nasze działania powinnyśmy rozpocząć niezwłocznie czyli:
- zebrać dane od świadków zdarzenia, abyśmy mogli powołać ich podczas ewentualnego procesu,
- sfotografować miejsce zdarzenia z uwzględnieniem charakterystycznych miejsc, aby w procesie miejsce upadku nie zostało zakwestionowane – pomogą w tym oznaczenia budynków, zbiegi ulic itp.
- zadzwonić po karetkę pogotowia lub dotrzeć na najbliższy SOR oraz dokonać obdukcji oraz uzyskać pomoc medyczną zachowując wszelką dokumentację z wizyty,
- zachowywać wszelkie recepty, rachunki, faktury za odzież ortopedyczną, lekarstwa oraz badania o ile były wykonywane prywatnie.
Życząc wszystkim spokojnego zimowego czasu uważajcie proszę na śliskie chodniki a jeśli wasze zdrowie jakkolwiek ucierpi, a wy będziecie chcieli dochodzić odszkodowania za zdarzenie pamiętajcie o adwokat Katowice oraz jej zespole.
PRAWNIK, WYKŁADOWCA AKADEMICKI