Pamiętaj, że z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku nie tylko naprawisz swój uszkodzony samochód. Ubezpieczyciel zobowiązany jest również do zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z konsekwencjami wypadku, które odbiły się bezpośrednio na jego uczestnikach – to znaczy za szkodę na osobie.
W takiej sytuacji możemy ubiegać się o zadośćuczynienie oraz odszkodowanie między innymi za:
Należy pamięta, że roszczenia o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia przedawniają się. Oznacza to, że z upływem określonego czasu niemożliwe będzie skuteczne dochodzenie zapłaty na drodze postępowania sądowego.
Najczęściej odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy wypadku przedawnia się z upływem 3 lat, przy czym okres ten liczy się od momentu wystąpienia zdarzenia lub powzięcia informacji o osobie sprawcy. Co istotne, przedawnienie następuje na koniec roku kalendarzowego.
Na przykład: wypadek miał miejsce 15 kwietnia 2021 r., sprawa przedawni się 31 grudnia 2024 r.
W niektórych sytuacjach okres przedawnienia wynosi jednak aż 20 lat. Taki termin przewidziany został dla szkód, które powstały w wyniku popełnienia przestępstwa.
Przede wszystkim najlepiej nie zwlekać ze zgłoszeniem roszczenia, a następnie podjęciem decyzji czy poszkodowany chce dochodzić zapłaty wyższej kwoty na drodze postępowania sądowego.
Co ważne, jeżeli zgłosisz swoje roszczenie, a ubezpieczyciel przeprowadzi postępowanie likwidacyjne (zarówno w zakresie likwidacji szkody na pojeździe, jak i szkody osobowej) to początek przedawnienia rozpocznie się dopiero z chwilą wydania ostatecznej decyzji przez ubezpieczyciela w postępowaniu likwidacyjnym.
Opierając się o nas wcześniejszy przykład: jeżeli wypadek miał miejsce 15 kwietnia 2021 r., ale zgłosiłeś swoje roszczenie w styczniu 2022 r., a ubezpieczyciel wydał decyzję w lutym 2022 r. (np. w związku z oczekiwaniem na zakończenie procesu leczenia czy rehabilitacji) to przedawnienie nastąpi dopiero 31 grudnia 2025 r.
Jeżeli nie wiesz czy Twoje roszczenie jest już przedawnione czy masz może jednak szansę skierować sprawę do ubezpieczyciela, a następnie sądu – skontaktuj się z nami. Z chęcią przeanalizujemy Twoją sprawę i odpowiemy na pojawiające się wątpliwości.
Warto mieć na względzie, że ubezpieczyciele często odmawiają lub zaniżają wypłatę z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia, w takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z prawnikiem, który przedstawi możliwości oraz zaproponuje dalszy plan działania.