Ponadto orzeka również w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania
i wychowania dziecka.
Zgodnie z przepisami, władza rodzicielska obejmuje następujące prawa i obowiązki:
Powyższe prawa i obowiązki odnoszą się wyłącznie do osoby rodzica, jednak wraz z nimi sprzężone są obowiązki dziecka, takie jak: obowiązek posłuszeństwa, czy wysłuchania opinii i zaleceń rodziców w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli. Na względzie należy mieć również cel władzy rodzicielskiej, jakim jest zapewnienie dziecku możliwie najlepszych warunków rozwoju.
Rozstrzygając o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym sąd może ustalić, czy władza rodzicielska będzie przysługiwać nadal obydwojgu rodziców bądź powierzyć jej wykonywanie wyłącznie jednemu z nich przy jednoczesnym ograniczeniu czy zawieszeniu władzy rodzicielskiej drugiego rodzica.
Orzeczenie o władzy rodzicielskiej jest tak zwanym obligatoryjnym elementem wyroku rozwodowego, o którym sąd orzeka z urzędu, również wtedy, gdy stosunki między rodzicami i dziećmi ukształtowane są prawidłowo.
Główną okolicznością, którą sąd ma na względzie każdorazowo orzekając w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej małoletnich dzieci jest ich dobro. Ponadto sąd ocenia sposób ukształtowania relacji między rodzicami a dzieckiem. Istotnym czynnikiem ocenianym przez sąd są warunki mieszkaniowe oraz materialne każdego z rodziców. Najważniejszym czynnikiem z perspektywy sądu orzekającego o władzy rodzicielskiej są szeroko rozumiane zdolności wychowawcze rodziców.
Każda sytuacja rodzinna jest inna, dlatego kwestie związane z władzą rodzicielską wymagają indywidualnego podejścia. W tym wypadku pomocnym może okazać się konsultacja z prawnikiem zajmującym się prawem rodzinnym i opiekuńczym, który
w sposób rzeczowy i przystępny wyjaśni wszelkie zagadnienia związane z tą kwestią oraz rozwieje wszelkie pojawiające się wątpliwości.