Śmierć wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
4 marca 2024W jakim terminie zgłosić zmiany umowy spółki do KRS?
15 marca 2024
SPRZECIW OD NAKAZU ZAPŁATY - JAK NAPISAĆ
Nakaz zapłaty służy dochodzeniu roszczeń pieniężnych albo świadczenia innych rzeczy zamiennych. Nakaz zapłaty stanowi tytuł egzekucyjny z chwilą nadania mu klauzuli wykonalności po uprawomocnieniu się. Natomiast do uprawomocnienia się nakazu zapłaty dochodzi, jeśli w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia pozwany nie wniesie sprzeciwu od nakazu zapłaty.
W razie prawidłowego złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty utraci on moc, a przewodniczący wyznaczy termin rozprawy. Istotnym jest, że nakaz zapłaty utraci moc wyłącznie w tej części, w której został zaskarżony sprzeciwem.
Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty może zwiększyć szanse na pomyślne rozstrzygnięcie sprawy. Sprzeciw od nakazu zapłaty należy wnieść na piśmie oraz opatrzyć go podpisem. Można go złożyć osobiście w sądzie bądź za pośrednictwem poczty, należy jednak pamiętać, aby dochować terminu wniesienia, przy czym dla jego zachowania wystarczy nadanie w ostatnim dniu za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Najważniejsze wymogi formalne sprzeciwu od nakazu zapłaty:
- oznaczenie sądu, do którego jest kierowany,
- wskazanie sygnatury akt sprawy oraz stron postępowania,
- określenie czy nakaz zapłaty zaskarżany jest w całości czy w części,
- sformułowanie zarzutów przeciwko roszczeniu powoda,
- wskazanie dowodów na poparcie swoich twierdzeń,
- wskazanie z jakimi twierdzeniami powoda pozwany się zgadza, a jakim zaprzecza.
Czego przykładowo mogą dotyczyć zarzuty wobec nakazu zapłaty?
- błędów formalnych,
- przedawnienia roszczenia,
- nieuzasadnionej wysokości żądanej kwoty,
- brak podstawy żądanej zapłaty,
- nieprawdziwych twierdzeń powoda.
Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym nie podlega opłacie sądowej. Skutkiem jego wniesienia jest, jak już zostało wskazane powyżej, utrata mocy nakazu zapłaty w zaskarżonej części i skierowanie sprawy do dalszego procedowania.
O czym należy szczególnie pamiętać wnosząc sprzeciw od nakazu zapłaty?
- dochowanie terminu, bowiem termin na wniesienie sprzeciwu jest nieprzekraczalny i nie można go przywrócić bez bardzo ważnej przyczyny,
- zrozumiałe i czytelne sporządzenie sprzeciwu,
- dołączenie wszelkich dowodów na poparcie swoich twierdzeń,
- dołączenie odpisu sprzeciwu w ilości odpowiadającej ilości osób, które są po stronie powodowej.
Czy warto złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty?
W sytuacji, w której pozwany ma uzasadnione powody, dla których może zakwestionować decyzję sądu, jak najbardziej warto złożyć sprzeciw. Przykładem takich powodów są te wskazane już powyżej, a to np. brak podstawy prawnej żądania czy przedawnienie roszczenia. Warto jednak szczegółowo i wyczerpująco opisać swoje stanowisko oraz od razu dołączyć wszystkie dowody i powołać wszystkich świadków.