Intercyza, czyli potocznie nazywana umowa majątkowa małżeńska, umożliwia modyfikację ,,domyślnego” ustroju majątkowego, jakim jest wspólność majątkowa. Wspólność powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego z mocy samego prawa. Celem umowy małżeńskiej jest natomiast indywidualne uregulowanie kwestii majątkowych między małżonkami, zgodnie z ich preferencjami oraz wyborem, a nie w sposób wynikający wprost z przepisów prawa. Najczęściej wybieraną opcją jest rozdzielność majątkowa, która skutkuje istnieniem dwóch całkowicie odrębnych majątków osobistych, zamiast jednego wspólnego.
Warto zaznaczyć, że intercyza często błędnie utożsamiana jest z brakiem zaufania i kojarzona jest jako coś negatywnego – utwierdzają nas w tym nie tylko własne przekonania, ale i szeroko rozumiana popkultura. Warto z tym skojarzeniem zerwać i zadbać o swoje finanse. Umowy majątkowe często są wyrazem dużego zaufania i świadomości.
W odpowiedzi na to pytanie, należy podkreślić, że intercyza nie ma wpływu na dziedziczenie ustawowe po zmarłym małżonku. Rozdzielność majątkowa reguluje jedynie sytuację majątkową małżonków podczas trwania związku małżeńskiego, za ich życia i nie wpływa na postępowanie spadkowe, ani nie modyfikuje przepisów Kodeksu Cywilnego dotyczących dziedziczenia.
Kiedy małżonek pozostawił testament, dziedziczenie odbywa się wyłącznie zgodnie z jego wolą przedstawioną w dokumencie. Tutaj również intercyza nie wpływa na strukturę spadku ani na wartość aktywów i pasywów wchodzących w skład masy spadkowej – wejdzie do niej cały majątek osobisty zmarłego małżonka.
Jeżeli jednak małżonek został pominięty w testamencie, intercyza nie pozbawia małżonka prawa do zachowku i możliwości domagania się go od spadkobierców. Nawet w przypadku rozdzielności majątkowej, jeżeli małżonek nie został wydziedziczony – ma on prawo do zachowku w wysokości przewidzianej przepisami prawa.
Nie można zapominać, że dziedziczenie to nie tylko aktywa, ale również pasywa - czyli długi spadkowe. Oto pytanie, które nurtuje wielu: czy intercyza chroni przed dziedziczeniem długów? Odpowiedź brzmi nie – rozdzielność majątkowa nie daje ochrony przed dziedziczeniem zobowiązań, tj. długów spadkowych.
Jedyną możliwością zabezpieczenia się przed długami po zmarłym małżonku jest odrzucenie spadku. Czynności tej można dokonać w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym małżonek dowiedział się o byciu spadkobiercą. Inną możliwością jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Instytucja ta zakłada, że długi spadkowe dziedziczone są wyłącznie do wartości odziedziczonych aktywów.
Postępowania spadkowe potrafią być skomplikowane, a dodatkowo wiążą się każdorazowo z trudną sytuacją życiową. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w przeprowadzeniu postępowania spadkowego i nie wiesz jakie kroki podjąć – zapraszamy do kontaktu.