Alimenty a inflacjaAlimenty a inflacjaAlimenty a inflacjaAlimenty a inflacja
  • Home
  • Oferta
    • Obsługa prawna firm
    • Sprawy cywilne i gospodarcze
    • Obsługa spółek
    • Prawo rodzinne
      • Rozwód
    • Odszkodowania
    • Prawo medyczne i branża beauty
    • Mediacje
    • Prawo własności intelektualnej
    • Oszustwa inwestycyjne
    • Zarządzanie nieruchomościami
  • Partnerzy
  • FAQ
  • Blog
  • Kontakt
✕
Solidarna odpowiedzialność małżonków za długi
30 listopada 2023
ubezwłasnowolnienie całkowite, jak ubezwłasnowolnić
Ubezwłasnowolnienie całkowite  
6 grudnia 2023
Published by e.sandberg@kancelaria-sandberg.pl on 4 grudnia 2023
Categories
  • Prawo cywilne
  • Prawo rodzinne
Tags
  • alimenty
  • prawo cywilne
  • prawo rodzinne
wysokość alimentów, inflacja, podwyższenie alimentów, wzrost cen a alimenty

wysokość alimentów, inflacja, podwyższenie alimentów, wzrost cen a alimenty

Blog

Alimenty a inflacja


Alimenty a inflacja

Zastanawiasz się czy inflacja uzasadnia podwyższenie alimentów? Alimenty a inflacja szczególnie w ostatnim czasie, w którym to wskaźnik inflacji był wyraźnie wyższy niż w poprzednich latach staje się zagadnieniem „na czasie”.


Czy inflacja uzasadnia wyższe alimenty?

Alimenty a inflacja szczególnie w ostatnim czasie, w którym to wskaźnik inflacji był wyraźnie wyższy niż w poprzednich latach staje się zagadnieniem „na czasie”. Wiele osób, szczególnie tych żywo zainteresowanych wysokością świadczenia alimentacyjnego zastanawia się czy inflacja ma znaczenie dla wysokości alimentów, a jeśli tak, to w jaki sposób fakt inflacji wykorzystać.

 
Czym jest inflacja? 

Inflacja jest zmianą cen w gospodarce. Obrazowana jest za pomocą wskaźników. Przez inflację rozumie się̨ najczęściej średnie zmiany cen konsumpcyjnych towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe. Skoro zmianom ulegają towary i usługi nabywane przez przeciętne gospodarstwa to pytanie co z wysokością alimentów, która po części skorelowana jest z cenami usług i towarów nabywanych przykładowo dla wspólnego dziecka stron postepowania, zdaje się być jak najbardziej zasadne.

Czy wszystkie zobowiązania muszą być uregulowane, żeby wykreślić spółkę z rejestru Przepisy prawa nie nakładają na spółkę obowiązku uregulowania wszystkich zobowiązań przed wykreśleniem z rejestru, zwłaszcza jeżeli nie pozwala na to majątek spółki. Tym samym, możliwa jest sytuacja, w której spółka nadal będzie posiadać długi i wierzycieli. Co prawda do obowiązków likwidatora należy realizacja zobowiązań finansowych spółki, ale orzecznictwo precyzuje moment, w którym można zakończyć likwidację spółki
Czym są alimenty?

Alimenty są regularnymi świadczeniami, najczęściej na rzecz dzieci, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Pamiętajmy, że alimenty to nie tylko świadczenie pieniężne, obowiązek alimentacyjny może być realizowany także przez wychowanie i osobiste starania rodzica względem dziecka.

Jakiej wysokości powinny być alimenty?

 Rodzice obowiązani są łożenia na rzecz dzieci świadczeń, jeśli nie jest ono jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie jego utrzymania. Wysokość alimentów jest uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica. Oczywiście w każdym przypadku usprawiedliwione potrzeby mogą oznaczać co innego – przykładowo może być to specjalistyczne leczenie, rehabilitacja, dieta czy ortopedyczne elementy ubioru. Mogą one być różne dla wieku niemowlęcego, dziecięcego czy dla młodzieży. Wysokość alimentów wyznaczona jest także przez możliwości zarobkowe rodzica i dotychczasową stopę życia rodziny.

Kiedy można wnosić o podwyższenie alimentów?

 W przypadku zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej alimentów. Czym jest zmiana stosunków? Świadczenia alimentacyjne mają zaspokajać bieżące, usprawiedliwione potrzeby dziecka. Wyrok zapada w oparciu o stan faktyczny znany w momencie wyrokowania przez Sąd. Potrzeby dziecka mogą ulegać zmianie przykładowo z uwagi na dorastanie dziecka, na zmiany cen (wzrost cen) dotychczas nabywanych produktów lub potrzeba nabywania innych, choroba dziecka. Wysokość alimentów w wyroku nie „uaktualnia” się sama o wskaźnik inflacji tak jak często dzieje się to przykładowo z wysokością czynszu mieszkalnego. Jeśli od momentu wyroku koszt utrzymania dziecka ulegnie zwiększeniu lub wystąpią inne okoliczności wpływające na wysokość i możliwość płatności alimentów – nastąpi zmiana stosunków – należy rozważyć złożenie stosownego powództwa.

 

Czy inflacja ma wpływ na alimenty?

W ocenie bieżącego orzecznictwa inflacja sama w sobie nie stanowi bezpośredniej przesłanki do podwyższenia alimentów. Pośrednio jednak, o ile inflacja wpłynie na podwyższenie kosztów produktów pierwszej potrzeby, usług, które świadczone są dla dziecka (usługi medyczne, edukacyjne, opiekuńcze, turystyczne czy inne) taka argumentacja może wpłynąć na podwyższenie wysokości świadczenia alimentacyjnego. Można bowiem wyobrazić sobie sytuacje w której mimo szalejącej inflacji ceny towarów i usług, które nabywane były dla dziecka nie zmieniły się. W tym wypadku inflacja sama w sobie nie powinna skutkować podwyższeniem alimentów. Warto pamiętać również, że co do zasady inflacja dotyka wszystkich - również rodzica zobowiązane do płacenia alimentów wpływając na jego koszty utrzymania.

Odpowiadając wprost inflacja może, ale nie musi stanowić podstawy do wnioskowania o wyższe alimenty.

Autor: Piotr Łysko

PRAWNIK, WYKŁADOWCA AKADEMICKI

p.lysko@kancelaria-sandberg.pl

Share
19
e.sandberg@kancelaria-sandberg.pl
e.sandberg@kancelaria-sandberg.pl
Dane kontaktowe

tel.: 32 138 28 68
tel.: kom.: 604 766 371
e-mail: biuro@kancelaria-sandberg.pl

Elżbieta Sandberg

Adwokat
e.sandberg@kancelaria-sandberg.pl

Nasz adres

Carbon Office
ul. Węglowa 9, II piętro
40-106 Katowice

Copyright © 2024 Kancelaria Adwokacka Sandberg | Polityka prywatności