Kim jest Rzecznik Praw Pacjenta
2 sierpnia 2024Przerwanie biegu przedawnienia
8 sierpnia 2024
Jak przygotować się do spotkania z adwokatem: odszkodowanie za wypadek
Spotkanie z adwokatem lub rozmowa online w sprawie o odszkodowanie potrafią przypomnieć o negatywnych odczuciach, które występowały bezpośrednio po wypadku. Dobre przygotowanie do takiego spotkania jest niezwykle ważne, aby maksymalnie wykorzystać czas spotkania, podczas którego bardzo często górę biorą emocje wynikające z nieprzyjemnych doświadczeń. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które pomogą Ci odpowiednio się przygotować.
Zebranie dokumentacji
Podstawą każdej sprawy o odszkodowanie jest odpowiednia dokumentacja. Przed spotkaniem z adwokatem upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, które mogą być istotne dla Twojej sprawy. Jeżeli nie jesteś pewien co ze sobą zabrać – zapytaj adwokata przed spotkaniem. Oto lista najważniejszych dokumentów, które warto zebrać:
- Dokumentacja medyczna – jeśli odszkodowanie dotyczy obrażeń ciała, konieczne będą wszystkie dokumenty związane z leczeniem, w tym diagnozy, wyniki badań, recepty i rachunki za świadczenia medyczne (w tym prywatne wizyty lekarskie, rehabilitację).
- Dokumenty z policji – jeśli w sprawę zaangażowana była policja, przygotuj kopie notatek policyjnych oraz innych otrzymanych dokumentów.
- Zaświadczenia od pracodawcy, paski wynagrodzeń – jeśli w wyniku zdarzenia spadły Twoje zarobki przygotuj dokumenty potwierdzające Twoje dochody przed i po zdarzeniu, np. paski wynagrodzeń celem uzyskania odszkodowania za utracony zarobek.
Przygotowanie opisów i notatek
Adwokat potrzebuje szczegółowego obrazu zdarzenia oraz jego konsekwencji. Warto najważniejsze punkty spisać sobie przed spotkaniem, ponieważ podczas rozmowy bardzo często natłok emocji powoduje problemy z przypomnieniem sobie istotnych informacji. Oto, co warto uwzględnić:
- Szczegółowy opis wypadku – opisz krok po kroku, co się wydarzyło przed, w trakcie i po wypadku. Jakie służby przybyły na miejscu, czy obecni byli na miejscu świadkowie.
- Opis obrażeń i leczenia – opisz wszystkie obrażenia, jakich doznałeś w wyniku wypadku, oraz proces leczenia, przez jaki przeszedłeś.
- Wpływ wypadku na życie codzienne – opisz, jak wypadek wpłynął na Twoje życie osobiste, rodzinne i zawodowe. Wspomnij o problemach z codziennymi czynnościami, relacjach z bliskimi czy utracie dochodów. Warto zastanowić się w jaki sposób spędzało się czas przed wypadkiem, a w jaki – po wypadku.
Przygotowanie pytań do adwokata
Przed spotkaniem z adwokatem warto przygotować listę pytań, które chciałbyś zadać. Poniżej kilka przykładów:
- Jak długo może potrwać proces uzyskiwania odszkodowania?
- Czy ubezpieczyciel będzie chciał wypłacić mi odszkodowanie dobrowolnie?
- Czy muszę iść do sądu?
- Czy muszę podać świadków?
- Jakie dowody powinienem przygotować?
- Jakie koszty są związane z prowadzeniem sprawy?
Nie bój się pytać
Przed zakończeniem spotkania upewnij się, że zadałeś wszystkie istotne dla Ciebie pytania. Oczywiście w późniejszym czasie adwokat z chęcią na nie odpowie, jednak pełen obraz Twojej sytuacji jest niezbędny dla podjęcia decyzji o nawiązaniu współpracy i dochodzeniu odszkodowania. Nie bój się zadawania pytań, nawet jeżeli wydają Ci się błahe!
Współpraca z adwokatem
Pamiętaj, że współpraca z kancelarią oparta jest na wzajemnym zaufaniu i jest ono bardzo istotne na całym etapie sprawy o odszkodowanie. Bądź otwarty, szczery i dokładny w udzielaniu informacji. Nie zdziw się, że adwokat ma do Ciebie wiele pytań!
Zachęcamy do skorzystania z usług naszej kancelarii, która zajmuje się sprawami o odszkodowanie za wypadki komunikacyjne na terenie całego śląska. Nasz zespół doświadczonych prawników pomoże Ci przejść przez proces uzyskiwania odszkodowania z pełnym zaangażowaniem i dbałością o Twój interes.
ADWOKAT, PARTNER ZARZĄDZAJĄCY