Władza rodzicielska to znacznie więcej niż po prostu prawo do decydowania o dziecku. Stanowi ona kompleksową strukturę praw i obowiązków rodziców, które mają na celu zapewnienie małoletniemu pełnego rozwoju w bezpiecznych oraz komfortowych warunkach, przy czym należy mieć na względzie zarówno rozwój emocjonalny, jak i fizyczny. Przy wykonywaniu władzy rodzicielskiej rodzice powinni dołożyć wszelkich starań do wychowania dziecka z pełnym poszanowaniem jego praw oraz godności.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi ramy prawne, w których powinna być wykonywana władza rodzicielska.
Ustawa jasno określa, że obowiązek rodziców nie ogranicza się wyłącznie do zaspokojenia podstawowych potrzeć dziecka, ale obejmuje dbanie o jego edukację, rozwój emocjonalny i fizyczny oraz piecze nad majątkiem. Niezależnie od tego, czy rodzice dziecka żyją wspólnie to sprawowanie władzy rodzicielskiej powinno przebiegać w formie współdziałania i kooperacji. Bardzo często, kiedy rodzice żyją osobno i nie pozostają w związku, dynamika wykonywania władzy rodzicielskiej ulega zmianie z uszczerbkiem dla dobra dziecka. Często również konflikt pomiędzy rodzicami powoduje, że interwencja sądu opiekuńczego jest nie tylko niezbędna, ale przede wszystkim kluczowa z punktu widzenia dobra dziecka.
Brak porozumienia pomiędzy rodzicami, który często wynika z konfliktu dotyczącego rozstania, może być podstawą do ograniczenia władzy rodzicielskiej. Sąd opiekuńczy może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców – temu rodzicowi przysługuje pełnia praw i obowiązków. Jednocześnie, sąd ogranicza władzę rodzicielską drugiemu z rodziców dokładnie określając zakres jego obowiązków i praw. Sąd określi w jakich kwestiach dotyczących dziecka niezbędna jest zgoda rodzica, któremu ograniczono władze rodzicielską. Przykładowo rodzic nadal będzie uprawniony do podejmowania decyzji o wyjeździe zagranicznym, sposobie leczenia czy kierunku edukacji.
W skrajnych przypadkach, z którymi zetknęliśmy się w naszej praktyce, rodzicowi, któremu ograniczono władzę rodzicielską pozostawiono wyłącznie prawo do bycia informowanym o edukacji i stanie zdrowia dzieci, bez możliwości współdecydowania oraz wpływu na te aspekty. Decyzje tego rodzaju są jednak stosowane tylko w wyjątkowych okolicznościach i zazwyczaj są konsekwencją poważnych naruszeń obowiązków rodzicielskich w przeszłości.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest często środkiem ostatecznym i dotkliwym. Rodzic, który pozbawiony został władzy rodzicielskiej traci prawo do podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących małoletniego. Tego rodzaju rozstrzygnięcie może dotyczyć jednego, jak i oboje rodziców.
Taką decyzję sąd może podjąć w konkretnych przypadkach:
Warto zaznaczyć, że ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej nie zwalnia rodzica z obowiązku alimentacyjnego. Niezależnie od decyzji sądu, zobowiązanie do utrzymania dziecka pozostaje aktualne.
Ponadto, ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej nie wpływa na możliwość kontaktów z dzieckiem. Rodzic, nawet pozbawiony praw rodzicielskich, zachowuje prawo do kontaktu z dzieckiem, chyba że sąd opiekuńczy postanowi inaczej w odrębnym orzeczeniu.
W świetle powyższych rozważań, jasne jest, że kwestie władzy rodzicielskiej są skomplikowane i wymagają indywidualnego podejścia. Dlatego też każda sytuacja rodzinna podlega ocenie sądu, który musi dokładnie zważyć wszystkie argumenty i okoliczności, zawsze kierując się dobrem dziecka. Często dla wydania prawidłowego orzeczenia niezbędne jest także skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy mają bezpośredni kontakt z dzieckiem i są w stanie zbadać jego relację z rodzicami.
Postępowania dotyczące władzy rodzicielskiej i ograniczenia władzy rodzicielskiej potrafią być bardzo trudne i obciążające emocjonalnie.
Zastanawiasz się jak przeprowadzić postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej? Nie wiesz jakie masz możliwości w związku ze swoją sytuacją osobistą? Jeżeli masz dodatkowe pytania i potrzebujesz wsparcia w tej ciężkiej sytuacji, napisz lub zadzwoń do nas. Wyjaśnimy wszystkie zawiłości i pomożemy Ci przejść przez całą procedurę.