Możliwa jest sytuacja, w której od czasu wydania wyroku okoliczności zarówno po stronie uprawnionego jak i zobowiązanego uległy zmianie, przykładowo w chwili zasądzania alimentów na dziecko miało ono 3 lata a wysokość zasądzonych alimentów była adekwatna do ówczesnej sytuacji małoletniego. W chwili rozpoczęcia przez uprawnionego edukacji w szkole podstawowej, usprawiedliwione potrzeby małoletniego uległy powiększeniu stosownie do jego wieku, edukacji etc. W takiej sytuacji, można wystąpić do sądu z powództwem o podwyższenie alimentów powołując się właśnie na zmianę okoliczności po stronie uprawnionego.
Tym samym - możliwe jest podwyższenie alimentów na dziecko, między innymi jeżeli wzrosły jego usprawiedliwione potrzeby.
Zasadniczo, jedyną granicą wysokości świadczeń alimentacyjnych, na którą można wskazać są zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego, nawet jeśli w tych ramach nie znajdują pokrycia wszystkie usprawiedliwione potrzeby uprawnionego z tytułu alimentów.
Zasadniczo wysokość świadczenia alimentacyjnego uzależnić można od dwóch czynników, wskazanych wprost w art. 135 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego a są to:
W celu doprecyzowania określenia „usprawiedliwione potrzeby” zasadniczo należy posiłkować się orzecznictwem sądów powszechnych. Każde dziecko niezależnie od wieku musi mieć zapewnione podstawowe potrzeby życiowe, na które składa się m.in.:
Trzeba jednak pamiętać, że pojęcie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego należy rozpatrywać łącznie z możliwościami zarobkowymi i majątkowymi zobowiązanego z uwagi na to, że obydwa pojęcia pozostają ze sobą we wzajemnej zależności i obie przesłanki na siebie rzutują, zwłaszcza przy ustalaniu przez sąd wysokości alimentów.
Przepis art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Zmianę stosunków należy rozumieć jako zmianę stosunków ekonomicznych stron powodującej zwiększenie bądź usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego z tytułu alimentów bądź zmianę zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.